logo

عمل هیسترکتومی لاپاراسکوپی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

عمل هیسترکتومی لاپاراسکوپی چیست و چگونه انجام می‌شود؟ این جراحی یکی از جدیدترین متدهای جراحی برای افرادی است که می‌بایست رحم آنها برداشته شود. از برداشتن رحم با حفظ دهانه رحم تا برداشتن تمامی قسمت های زنانه را می‌توان با این روش جراحی کرد. ممکن است با شنیدن نام لاپاراسکوپی یا هیسترکتومی در ابتدا دچار نگرانی و اضطراب شوید. با درک کامل و داشتن آگاهی کافی، این استرس می‌تواند کاهش پیدا کند. در ادامه قصد داریم اطلاعاتی درباره نحوه ی انجام عمل هیسترکتومی لاپاراسکوپی و مزایای آن بیان کنیم، با ما همراه باشید.

عمل هیسترکتومی لاپاراسکوپی

جراحی هیسترکتومی لاپاراسکوپی یکی از جدیدترین روش ها برای برداشتن رحم و دیگر عارضه های زنانه است. در این جراحی متد برش شکمی و استفاده از لاپاراسکوپ همانند روش لاپاراسکوپی است. با این تفاوت که اتفاقاتی که درون شکم بیمار می‌افتد، به روش هیسترکتومی انجام می‌شود. از این جراحی برای خارج کردن رحم، بخشی از رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها استفاده می‌شود. این جراحی نسبت به عمل هیسترکتومی رحم شکمی بسیار عوارض کمتری دارد و بیمار خیلی زود بهبود می‌یابد. دوران نقاهت که پس از انجام این عمل سپری می‌کند، خیلی کمتر از روش هیسترکتومی شکمی خواهد بود. پس از انجام هیسترکتومی لاپاراسکوپی، دیگر باردار نمی‌شوید و قاعدگی شما قطع خواهد شد. البته کسانی که دهانه رحم آنها حفظ شده احتمال پیوند رحم برای آنها در آینده وجود دارد. علاوه بر اینکه می‌توانند از روش های مصنوعی برای بچه دار شدن استفاده کنند. به ویژه اگر تخمدان ها حفظ شده باشند و فعالیت خوبی داشته باشند. برخی از بانوان ممکن است خیلی زود علائم یائسگی را تجربه کنند.

عمل هیسترکتومی لاپاراسکوپی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

نحوه انجام جراحی هیسترکتومی لاپاراسکوپی

هیسترکتومی لاپاراسکوپی از طریق روش های مختلف انجام شده که انتخاب روش انجام آن، به عواملی مانند اجاره رحم و… بستگی داشته و تشخیص آن به عهده پزشک می‌باشد. برای انجام این جراحی بیمار تحت بیهوشی کامل و در برخی موارد تحت بیهوشی موضعی قرار گرفته و پزشک برش هایی روی شکم او ایجاد خواهد کرد. سپس دستگاه لاپاراسکوپ و ابزارهای مورد نیاز از طریق این برش ها وارد بدن بیمار شده و گاز کربن دی اکسید داخل شکم بیمار تزریق خواهد شد. تزریق گاز کربن دی اکسید موجب باد شدن شکم بیمار شده و اندام های داخلی شکم به راحتی برای پزشک قابل مشاهده می‌باشد. پس از خارج کردن رحم، بافت ها و اندام های دیگر، پزشک ابزارها و دستگاه را از بدن بیمار خارج خواهد کرد. در انتها گاز کربن دی اکسید از بدن بیمار خارج شده و برش های ایجاد شده، بخیه زده می‌شود.

مزایای هیسترکتومی لاپاراسکوپی

اگر پزشک به شما توصیه کرده است که عمل هیسترکتومی لاپاراسکوپی را انجام دهید، بدانید که این عمل مزایای متعددی برای شما دارد. برای برخورداری از مزایای این جراحی و جلوگیری از عوارض جبران ناپذیر حتما برای انجام به بهترین متخصص هیسترکتومی در سعادت آباد مراجعه کنید. مزایای هیسترکتومی لاپاراسکوپی نسبت به هیسترکتومی شکمی عبارتند از:

کم تهاجمی بودن

در این روش برش های بسیار کوچکی ایجاد می‌شوند. این مورد به این معنی است که مانند جراحی های دیگر نیازی به برش کامل نیست که در اثر آن خونریزی زیادی به وجود آید.

کوتاه بودن زمان جراحی

برخی از جراحی ها به دلیل پیچیده بودن ممکن است ساعت ها طول بکشند. علاوه بر اینکه مشکلات زیادی در حین جراحی به وجود می‌آید. عمل هیسترکتومی لاپاراسکوپی، مدت زمان کوتاه تری نسبت به هیسترکتومی شکمی طول می‌کشد. به دلیل این که کم تهاجمی است، زمان کمتری نیاز به بستری خواهید داشت.

خطر عفونت کمتر

برخی از جراحی هایی که به برش های بزرگ و عمیق نیاز دارند، ریسک ابتلا به عفونت و چسبندگی بعد از عمل در آنها افزایش پیدا می‌کند. در حالی که در عمل هیسترکتومی لاپاراسکوپی این گونه نیست و شانس عفونت شما کمتر است.

بهبودی زودهنگام برش های جراحی

از آنجایی که برش ها کوچک هستند، خیلی زود خوب می‌شوند و به مرور اثر آنها از بین خواهد رفت. نسبت به هیسترکتومی که در آن جای بخیه به طور عمیق و ناخوشایند دیده می‌شود، این عمل جای بخیه کمتری دارد که خیلی زود بهبود می‌یابند. به مرور زمان اثر آنها کمرنگ تر می‌شود اما اگر نسبت ظاهر آنها حساس هستید، می‌توانید آنها را لیزر کنید.

عمل هیسترکتومی لاپاراسکوپی چیست؟

عمل هیسترکتومی لاپاراسکوپی برای چه افرادی انجام می‌شود؟

افرادی که ویژگی های زیر را دارند کاندیدای مناسبی برای عمل هیسترکتومی لاپاراسکوپی بوده و بعد از تشخیص پزشک لازم است برای انجام این عمل اقدام کنند. افرادی که باید لاپاراسکوپی هیسترکتومی انجام دهند، عبارتند از:

  • افرادی که سرطان رحم و یا سرطان تخمدان دارند.
  • خانم هایی که پریودی های دردناک و سنگین دارند.
  • افرادی که دردهای لگنی ناشی از اندومتریوز دارند.
  • خانم هایی که مبتلا به فیبروم پیشرفته هستند و چاره ای جز خارج کردن رحم برای پزشک باقی نمی‌ماند.

مراقبت های بعد از هیسترکتومی لاپاراسکوپی

مانند هر روش جراحی، برای بیماران مهم است که دستورالعمل های مراقبت های بعد از عمل هیسترکتومی لاپاراسکوپی را برای بهبودی و جلوگیری از عوارض جبران ناپذیر رعایت کنند. مراقبت هایی که بیماران پس از هیسترکتومی لاپاراسکوپی باید رعایت کنند شامل موارد زیر است:

مدیریت درد یکی از جنبه های مهم مراقبت های بعد از عمل است. بیماران ممکن است در محل برش و همچنین در ناحیه لگن احساس ناراحتی یا درد کنند. برای مدیریت این ناراحتی مهم است که داروهای مسکن تجویز شده را طبق دستور ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مصرف کنید. علاوه بر دارو، استفاده از کمپرس یخ در محل برش می‌تواند به کاهش تورم و تسکین کمک کند.

پیاده روی سبک برای جلوگیری از لخته شدن خون و بهبود بهبودی توصیه می‌شود، اما باید از فعالیت های شدید اجتناب شود. افزایش تدریجی سطح فعالیت طبق توصیه ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی بسیار مهم است.

به دنبال هیسترکتومی لاپاراسکوپی، بیماران ممکن است به دلیل اثرات بیهوشی و داروهای مسکن دچار تهوع یا یبوست شوند. پیروی از یک رژیم غذایی سبک و به راحتی قابل هضم و هیدراته ماندن با نوشیدن مایعات فراوان بسیار مهم است.

مراقبت مناسب از محل های برش برای جلوگیری از عفونت و ارتقاء التیام بسیار مهم است. بیماران باید نواحی برش را تمیز و خشک نگه دارند و هر دستورالعمل خاصی را که توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در مورد تعویض پانسمان و دوش گرفتن ارائه شده است، دنبال کنند.

بهبودی کامل پس از جراحی هیسترکتومی لاپاراسکوپی معمولا 6-8 هفته طول می‌کشد. در این زمان ممکن است خونریزی واژینال خفیف یا لکه بینی داشته باشید. می‌توانید از پد استفاده کنید اما از به کاربردن تامپون اجتناب کنید.

سوالات متداول

این عمل چقدر طول می‌کشد؟

اگر هیسترکتومی برای بیمار باید به طور کامل انجام شود، چیزی حدود دو الی سه ساعت زمان می‌برد.

برای انجام این عمل از بیهوشی کامل استفاده می‌شود؟

بله با توجه به اینکه عمل برای خارج کردن رحم است، بنابراین باید بیهوشی کامل برای بیمار انجام شود.

جای بخیه ها بعد از جراحی چقدر می مانند؟

جای بخیه ها در این روش نسبت به هیسترکتومی کامل کمتر است. از آنجایی هم که بخیه ها کوچک هستند، خیلی زود بهبود می یابند و به مرور اثر آنها از بین خواهد رفت.

کلام پایانی

عمل هیسترکتومی لاپاراسکوپی یکی از جدیدترین متدهای جراحی برای خارج کردن رحم است که درصد عوارض کمتری را برای بیمار به دنبال دارد. هر یک مزایای این روش را به شما معرفی کردیم. زمانی که حس می کنید، دچار مشکلات زنانه شده اید، بهتر است که به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. متخصص با معاینه و انجام برخی آزمایشات مشکل شما را تشخیص خواهد داد. اگر مشکل شما جدی باشد و به سادگی برطرف نشود، ممکن است نیاز به عمل هیسترکتومی لاپاراسکوپی داشته باشید. دکتر رویا شهریاری پور یکی از بهترین پزشکان در زمینه بیماری های زنان است که می تواند به شما در تشخیص و درمان بیماری ها کمک کند.

دکتر رویا شهریاری پور

دکتر رویا شهریاری پور در سال ۱۳۸۷ از دانشگاه علوم پزشکی تنکابن در رشته پزشکی عمومی فارغ‌التحصیل شدند. سپس طرح پزشک عمومی را به مدت ۳ سال در استان بوشهر خدمت کردند. سال ۹۱ در دانشگاه علوم پزشکی تهران در رشته تخصص زنان شروع به تحصل کردند و سال ۹۵ از دانشگاه علوم پزشکی ایران فارغ تحصیل شدند. ایشان دوران فلوشیپ فوق تخصص لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی را در دانشگاه ایران گذرانده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...