logo

لاپاراسکوپی کیست آندومتریوز رحم چگونه انجام می‌شود؟

لاپاراسکوپی کیست آندومتریوز رحم چگونه انجام می‌شود؟ لاپاراسکوپی یکی از روش های تشخیصی – درمانی است که برای بسیاری از بیماری های مربوط به بانوان کاربرد دارد. در این مطلب قصد داریم تا به لاپاراسکوپی کیست آندومتریوز بپردازیم. آندومتریوز یک بیماری نسبتا شایع در بانوان است که به وجود مشکل در بافت اطراف رحم مربوط است. اگر آندومتریوز دارید، احتمالاً قاعدگی‌های دردناک و سنگین، گرفتگی‌های شدید و درد در هنگام رابطه جنسی را تجربه خواهید کرد.

کیست آندومتریوز چیست؟

بافت مخاط رحم، اندومتریال نام دارد که درون رحم رشد کرده و شرایط را برای تخمک گذاری مهیا می‌کند. در صورت جابجایی این بافت یا رشد آن در محلی به غیر از داخل رحم، فرد دچار اختلالاتی از جمله به هم ریختگی قاعدگی، درد لگنی و التهاب خواهد شد. این بافت اگر در خارج از رحم، برای مثال در لگن رشد کند، باعث ایجاد التهاب، خونریزی و چسبندگی داخل لگن شده و علائمی مانند التهاب در پایین تنه و درد های لگنی را به همراه دارد. این عارضه علاوه بر دردناک بودن، می‌تواند بارداری را نیز برای فرد دشوار کند.

علائم کیست آندومتریوز

در ابتدای این بیماری، فرد درد های لگنی و قاعدگی های دردناک را تجربه می‌کند. رابطه جنسی دردناک نیز یکی دیگر از علائم کیست آندومتریزو رحم است. از دیگر علائم این عارضه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درد مزمن لگن
 • در شدید پریودی
 • درد هنگام رابطه جنسی
 • طولانی بودن دوران پریود
 • خونریزی شدید در قاعدگی
 • مشکلات روده و گوارشی
 • تهوع
 • خستگی
لاپاراسکوپی کیست آندومتریوز رحم 
چگونه انجام می‌شود؟

درمان آندومتریوز رحم

درمان آندومتریوز معمولاً بسته به شدت آن، از طریق دارو یا جراحی امکان پذیر است. ممکن است پزشک ابتدا از شما بخواهد که هورمون درمانی مانند قرص های ضد بارداری، پروژسترون درمانی (IUD)، دانازول و داروهای دیگر را امتحان کنید که به کاهش درد شما کمک می‌کند. اما اگر اینها علائم شما را بهبود ندهند، ممکن است جراحی لاپاراسکوپی را برای برداشتن آندومتریوز پیشنهاد کنند.

لاپاراسکوپی کیست آندومتریوز رحم

بعد از تشخیص این که به لاپاراسکوپی کیست آندومتریوز رحم نیاز دارید، پزشک برای شما یک جلسه درمانی را برنامه ریزی می‌کند. لاپاراسکوپی یک جراحی ایمن و نسبتا ساده است و می‌تواند نتایج خوبی را برای شما به همراه داشته باشد. این جراحی ابتدا با بیهوشی عمومی آغاز می‌شود. در طول این عمل، جراح شما یک برش کوچک در نزدیکی ناف شما ایجاد می‌کند و شکم شما را با گاز پر می‌کند تا اندام داخلی شما را بهتر ببیند. سپس یک لاپاراسکوپ که یک لوله نازک با دوربین فیلمبرداری است را وارد رحم می‌کنند تا به کمک آن بتوانند عارضه را مورد بررسی قرار دهند. سایر ابزار مورد نیاز برای درمان نیز از طریق منفذی دیگر وارد رحم می‌شوند و جراح می‌تواند هرگونه ضایعه آندومتریوز را از بین ببرد. بسته به میزان آندومتریوز که جراح باید برداشته شود، این عمل می‌تواند از 30 دقیقه تا 6 ساعت یا بیشتر طول بکشد.

چه کسانی کاندید لاپاراسکوپی آندومتریوز هستند؟

کاندیداهای آندومتریوز لاپاراسکوپی شامل زنانی هستند که به آندومتریوز تشخیص داده شده و علائمی مانند درد لگن، پریودهای دردناک، ناباروری و سایر مسائل مرتبط را دارند. علاوه بر این، داوطلبان ممکن است درمان های دیگری مانند دارو درمانی یا هورمون درمانی را بدون موفقیت امتحان کرده باشند. برای داوطلبان مهم است که گزینه های خود را با متخصص زنان در میان بگذارند تا تعیین کنند که آیا جراحی لاپاراسکوپی آندومتریوز برای آنها مناسب است یا خیر. توجه به این نکته ضروری است که همه زنان مبتلا به آندومتریوز نیازی به برداشتن کیست‌های آندومتریوز رحمی به روش لاپاراسکوپی ندارند. تصمیم برای پیگیری مداخله جراحی باید بر اساس ارزیابی کامل تاریخچه پزشکی، علائم و اهداف درمانی فرد باشد. علاوه بر این، تخصص تیم جراحی، از جمله متخصص زنان که این عمل را انجام می‌دهند، برای دستیابی به نتایج مطلوب بسیار مهم است.

مزایای لاپاراسکوپی آندومتریوز

لاپاراسکوپی یک جراحی نسبتا ساده است که به برش های گسترده روی بدن نیاز ندارد و مزایای بسیاری را به همراه دارد؛ از جمله:

 • ایمن و کم خطر
 • بدون نیاز به برش های گسترده
 • بدون آسیب به سایر اندام داخلی بدن
 • دوران نقاهت ساده و کوتاه
 • عوراض کم
 • درد کم و کاهش ابتلا به عفونت

بعد از لاپاراسکوپی کیست آندومتریوز رحم

اکثر افراد می‌توانند به زودی پس از جراحی لاپاراسکوپی به خانه بازگردند، اما اگر جراحی شما پیچیده تر باشد، ممکن است لازم باشد یک شب را در بیمارستان بگذرانید و به کسی نیاز دارید که شما را به خانه برساند. ممکن است وقتی از خواب بیدار می‌شوید کمی درد را تجربه کنید. مطمئن شوید که علائم خود را با پزشک در میان بگذارید تا بتواند مراقبت شما را مدیریت کند. احتمالاً در چند روز اول پس از جراحی نیز خسته خواهید بود. ممکن است نتوانید رانندگی کنید، رابطه جنسی داشته باشید، شنا کنید، یا حمام کنید (دوش گرفتن مشکلی ندارد) تا زمانی که پزشک به شما بگوید.

عوارض لاپاراسکوپی کیست آندومتریوز

لاپاراسکوپی نسبتاً بی خطر است اما با همه روش های جراحی خطراتی وجود دارد، از جمله:

 • خونریزی داخلی
 • فتق (برآمدگی ناشی از بهبودی ضعیف) در محل های برش
 • عفونت
 • آسیب به رگ خونی یا سایر اندام ها مانند معده، روده یا مثانه

اگر بعد از جراحی تب شدید یا درد شدید، تورم یا قرمزی داشتید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید یا به اورژانس مراجعه کنید. در صورت مراجعه به بهترین جراح لاپاراسکوپی تهران، احتمال بروز عوارض تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.

نتایج لاپاراسکوپی آندومتریوز

اکثر بانوانی که جراحی لاپاراسکوپی انجام می‌دهند، احساس بهتری دارند. اما برخی حدود 20 درصد، هیچ تسکینی دریافت نمی‌کنند. برخی از مطالعات نشان می‌دهد که جراحی لاپاراسکوپی می‌تواند شانس شما را برای بچه دار شدن افزایش دهد، اما هر مورد متفاوت است. جراح شما ممکن است آندومتریوز شما را در مقیاس 1 تا 4، از ضعیف، خفیف و متوسط تا شدید دسته بندی کند. اگر آندومتریوز شما مرحله 1 است، از بین بردن جای زخم در حین جراحی می‌تواند شانس بارداری شما را افزایش دهد. اگر به مرحله 4 امتیاز داده شود، جراحی می‌تواند به بهبود عملکرد تخمدان ها و لوله های فالوپ شما کمک کند، که ممکن است شانس باردار شدن شما را افزایش دهد. اما باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

درباره لاپاراسکوپی کیست آندومتریوز رحم

رابطه بین آندومتریوز و ناباروری

رابطه دقیق بین آندومتریوز و ناباروری پیچیده است و به طور کامل شناخته نشده است، اما تحقیقات نشان داده است که ارتباط واضحی بین این دو بیماری وجود دارد. مکانیسم های مختلفی برای توضیح ارتباط بین آندومتریوز و ناباروری پیشنهاد شده است. یک توضیح احتمالی این است که وجود ضایعات آندومتریوز در لگن می‌تواند منجر به انحراف آناتومی لگن و ایجاد چسبندگی شود که می‌تواند در عملکرد طبیعی اندام های تولید مثل اختلال ایجاد کند. این می‌تواند منجر به انسداد مکانیکی لوله های فالوپ، جلوگیری از ملاقات تخمک با اسپرم یا اختلال در توانایی جنین برای لانه گزینی در رحم شود. علاوه بر عوامل مکانیکی، آندومتریوز همچنین با یک حالت التهابی مزمن در حفره لگن همراه است که می‌تواند اثرات مضری بر عملکرد تخمدان، کیفیت تخمک و لانه گزینی داشته باشد. مطالعات نشان داده اند که زنان مبتلا به آندومتریوز دارای سطوح بالاتری از نشانگرهای التهابی هستند که ممکن است به ایجاد یک محیط خصمانه برای لقاح و رشد اولیه جنین کمک کند. علاوه بر این، آندومتریوز با عدم تعادل هورمونی، به ویژه در سطوح استروژن و پروژسترون مرتبط است. این اختلالات هورمونی می‌تواند چرخه طبیعی قاعدگی را مختل کند، تخمک گذاری را مختل کند و بر پذیرش آندومتر برای لانه گزینی جنین تأثیر بگذارد. در موارد شدید آندومتریوز، ممکن است افزایش تولید سیتوکین‌ها و فاکتورهای رشد خاص نیز وجود داشته باشد که می‌تواند باروری را بیشتر به خطر بیندازد. تاثیر آندومتریوز بر باروری می‌تواند در بین افراد مبتلا به طور گسترده ای متفاوت باشد. برخی از زنان مبتلا به آندومتریوز خفیف ممکن است برای باردار شدن مشکلی نداشته باشند، در حالی که برخی دیگر با بیماری شدید ممکن است برای رسیدن به بارداری تلاش کنند. تخمین زده می‌شود که 30 تا 50 درصد از زنان مبتلا به آندومتریوز ناباروری را تجربه می‌کنند که آن را به یکی از علل اصلی ناباروری در زنان تبدیل می‌کند.

بیشتر بخوانید: بارداری بعد از لاپاراسکوپی رحم

هزینه لاپاراسکوپی کیست آندومتریوز رحم

هزینه لاپاراسکوپی آندومتریزو با توجه به عوامل مختلفی تعیین می‌شود. نوع عمل، شدت عارضه، تجهیزات استفاده شده، نوع بیمارستان و میزان تخصص و مهارت پزشک در تایین هزینه های این جراحی تاثیرگذار هستند. برای اطلاع از هزینه های دقیق این جراحی می‌توانید با مطب دکتر شهریاری پور فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته تماس حاصل فرمایید.

بهترین دکتر لاپاراسکوپی آندومتریوز کیست؟

وقتی نوبت به یافتن بهترین پزشک برای درمان لاپاراسکوپی آندومتریوز و کیست تخمدان می‌رسد، مهم است که چندین فاکتور را در نظر بگیرید. جراحی لاپاراسکوپی که به عنوان جراحی کم تهاجمی نیز شناخته می‌شود، نیازمند مهارت و تجربه بالایی است. بیماران باید به دنبال پزشکی باشند که نه تنها در انجام این روش‌ها تجربه داشته باشد، بلکه دارای سابقه قوی از نتایج موفقیت‌آمیز و رضایت بیمار باشد. علاوه بر مهارت و تجربه فنی، بیماران باید به دنبال پزشکی باشند که به ارائه مراقبت دلسوزانه و شخصی معروف است. مواجهه با شرایطی مانند آندومتریوز می‌تواند از نظر احساسی چالش برانگیز باشد و داشتن دکتری که برای گوش دادن به نگرانی های بیماران خود و ارائه پشتیبانی وقت بگذارد، می‌تواند تفاوت قابل توجهی در تجربه کلی درمان ایجاد کند. در حوزه درمان لاپاراسکوپی برای آندومتریوز، دکتر شهریاری پور به عنوان یک متخصص برجسته در این زمینه شناخته شده است. در نتیجه، یافتن بهترین پزشک برای درمان لاپاراسکوپی آندومتریوز و کیست تخمدان نیازمند بررسی دقیق عواملی مانند تجربه، تخصص، دلسوزی و مراقبت همه جانبه است. دکتر شهریاری پور نمونه ای از این ویژگی ها است و به عنوان یک متخصص برجسته در این زمینه بوده و بالاترین سطح مراقبت و بهترین نتایج ممکن را به بیماران ارائه می‌دهد.

دکتر رویا شهریاری پور

دکتر رویا شهریاری پور در سال ۱۳۸۷ از دانشگاه علوم پزشکی تنکابن در رشته پزشکی عمومی فارغ‌التحصیل شدند. سپس طرح پزشک عمومی را به مدت ۳ سال در استان بوشهر خدمت کردند. سال ۹۱ در دانشگاه علوم پزشکی تهران در رشته تخصص زنان شروع به تحصل کردند و سال ۹۵ از دانشگاه علوم پزشکی ایران فارغ تحصیل شدند. ایشان دوران فلوشیپ فوق تخصص لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی را در دانشگاه ایران گذرانده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...