logo

کولپوسکوپی رحم چیست و چه کاربردی دارد؟

کولپوسکوپی رحم چیست و چه کاربردی دارد؟ کولپوسکوپی رحم روشی برای تشخیص سرطان دهانه رحم است. در کولپوسکوپی پزشک با ابزار مخصوص، دهانه رحم و دیواره واژن را مورد بررسی قرار می‌دهد تا بتواند بافت های غیرطبیعی و عارضه های مختلف را تشخیص دهد. کولپوسکوپی یک روش کاملاً ایمن است و در مدت زمان کمی انجام می‌شود. در این مطلب می‌خواهیم بر اساس آخرین بررسی های صورت گرفته توسط دکتر رویا شهریاری پور این موضوع را بررسی کنیم.

کولپوسکوپی یک روش تشخیصی می‌باشد که برای بررسی دهانه رحم و دیواره واژن از نظر وجود بافت غیر طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش با استفاده از کولپوسکوپ یا میکروسکوپ نوری انجام می‌شود که برای بزرگنمایی دیواره واژن و دهانه رحم کاربرد دارد. در کولپوسکوپ از منابع نوری مختلف مانند گزنون و هالوژن استفاده می‌شود. استفاده از نور سبز در این دستگاه موجب تابیده شدن طول موج های خاصی از نور به بافت شده که این طول موج ها به وسیله رنگ قرمز به خوبی جذب شده، تیره تر و واضح تر از سایر بافت ها دیده خواهند شد که همین موضوع به بررسی بهتر کمک می‌کند

کاربرد کولپوسکوپی رحم

در مواردی اگر معاینات لگنی و تست پاپ اسمیر فرد غیر طبیعی باشد، متخصص زنان انجام کولپوسکوپی رحم را لازم می‌داند. در  این آزمایش پزشک بخش های مختلف دهانه رحم را از لحاظ التهاب، وجود سلول های سرطانی یا سلول هایی که در صورت عدم درمان ممکن است سرطانی شوند را بررسی می‌کند. از کاربرد های دیگر انجام کولپوسکوپی به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • تشخیص زگیل تناسلی
 • بررسی توده های غیر سرطانی مانند پولیپ
 • تغییرات پیش سرطانی بافت های دهانه رحم
 • تغییرات پیش سرطانی در بافت واژن
 • بررسی خونریزی غیرطبیعی
 • زخم دهانه رحم
 • بررسی علت ترشحات غیر عادی واژن
کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی رحم معولا 20 تا 30 دقیقه زمان می‌برد و نیازی به بیهوشی ندارد. طی این روش بیمار باید همانند تست پاپ اسمیر، روی تخت ژنیکولوژی دراز بکشد و پاهای خود را در دو طرف تخت قرار دهد. از ابزاری به نام اسپکولوم برای جدا کردن دیواره های واژن برای دیده شدن قسمت داخلی واژن و رحم استفاده می‌شود. دهانه واژن و رحم با پنبه آغشته به محلول ضدعفونی کننده پاکسازی می‌شود تا مخاط از بین برود و هرگونه بافت غیرطبیعی نمایان شود. سپس متخصص به کمک کولپوسکوپ، دهانه رحم و واژن را به خوبی مورد بررسی قرار می‌دهد. اگر کولپوسکوپی شما یک یا چند ناحیه از بافت غیر طبیعی را نشان دهد، پزشک می‌تواند بیوپسی برای برداشتن بافت برای آزمایش را انجام دهد.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از کولپوسکوپی

تنظیم و ثابت کردن فوکوس کولپوسکوپ به دو روشی که در ادامه برای شما شرح می‌دهیم انجام می‌شود:

1. فوکوس یا ثابت کردن ملایم: این روش با چرخاندن پیچ مخصوصی که برای همین کار روی دستگاه کولپوسکوپ قرار گرفته است انجام می‌شود.

2.فوکوس یا ثابت کردن خشن:  در این روش با جلو و عقب بردن کولپوسکوپ انجام آزمایشات و بررسی ها امکان پذیر می‌باشد.

کولپوسکوپی رحم به چه کسانی پیشنهاد می شود؟

انجام کولپوسکوپی رحم به افرادی که ویژگی های زیر را داشته و یا به بیماری ها بیان شده مبتلا و یا مشکوک هستند توصیه می‌شود که عبارتند از:

 • کسانی که نتایج پاپ ‌اسمیر غیرطبیعی دارند و احتمال سلول های سرطانی برای آنها وجود دارد.
 • افراد مبتلا به زخم یا ترشحات غیرعادی واژن باشند.
 • کسانی که به زخم مزمن دهانه رحم مبتلا هستند.
 • افرادی مبتلا به زگیل تناسلی هستند
 • کسانی که لکه بینی و خونریزی پس از روابط جنسی دارند.
 • افرادی که ظاهر سرویکس یا دهانه رحم آنها غیرعادی می‌باشد.

بیوپسی یا نمونه برداری چگونه انجام میشود؟

کولپوسکوپی رحم بر خلاف تست پاپ اسمیر، به پزشک این امکان را می‌دهد تا با وضوح بیشتری از بافت های مشکوک نمونه برداری کند. نمونه ها به کمک ابزار مخصوص از دیواره رحم برداشته شده و جهت بررسی بیشتر به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند. هنگام برداشتن بافت، ممکن است فشار خفیف در حد نیشگون احساس کنید.

کولپوسکوپی مزایای عمده ای نسبت به سایر روش ها دارد که عبارتند از:

 • بالابودن دقت آن
 • شناسایی سرطان ها و سلول های سرطانی
 • امکان پذیر بودن انجام آن برای بیماران مبتلا به نقص ایمنی
 • بی خطر و غیر تهاجمی بودن
 • روشی سریع و آسان و اعلام سریع نتایج
 • شناسایی زخم های پیش بدخیمی که احتمال تبدیل شدن آن ها به سلول های سرطانی وجود دارد.
آشنایی با کولپوسکوپی

برخی از افراد نگران این موضوع هستند که آیا کولپوسکوپی درد دارد یا خیر. اگر شما باید این روش را برای تشخیص بهتر بیماری ها انجام دهید به هیچ وجه نگران نباشید، زیرا انجام آن شما را از بلاتکلیفی درآورده و به تشخیص و درمان بیماری ها کمک می‌کند. اکثر افرادی که کولپوسکوپی را انجام داده اند معتقدند دردی حس نکرده اند اما در صورتی که احساس نگرانی و ترس دارید و ممکن است درد داشته باشید حتما به پزشک خود اطلاع دهید تا در صورت نیاز از بی حسی موضعی استفاده کند. طور کل درد ناشی از کولپوسکوپی، جزئی است و برخی افراد در حین آزمایش احساس ناخوشاندی را تجربه می کنند، همچنین ممکن است در اثر محلول پاک کننده احساس سوزش داشته باشید. بطور کل این آزمایش دردناک نیست. پیشنهاد می‌کنیم برای عدم تجربه هرگونه درد و عوارض جبران ناپذیر برای انجام این آزمایش حتما به بهترین دکتر کولپوسکوپی در تهران مراجعه کنید.

بهترین زمانی که شما می‌توانید این روش را انجام دهید یک تا دو روز پس از اتمام دوره قاعدگی می‌‌باشد. به این نکته توجه داشته باشید که قبل از انجام آن رابطه جنسی نداشته باشید. در صورتی که به عفونت های واژینال یا سایر بیماری های زنان مبتلا هستید حتما این موضوع را با پزشک خود مطرح کرده تا ابتدا آن مسئله را برطرف کرده و سپس اقدام به این آزمایش کنید.

سوالات متداول

هزینه کولپوسکوپی رحم چقدر است؟

اگر بیوپسی انجام شود هزینه بیشتر می شود اما هزینه آن چیزی حدود 700 هزار تومان الی 1.500 هزار تومان می باشد.

جواب کولپوسکوپی چند روز طول می کشد؟

معمولا یک هفته بعد نتیجه آن آماده می شود.

دکتر رویا شهریاری پور

دکتر رویا شهریاری پور در سال ۱۳۸۷ از دانشگاه علوم پزشکی تنکابن در رشته پزشکی عمومی فارغ‌التحصیل شدند. سپس طرح پزشک عمومی را به مدت ۳ سال در استان بوشهر خدمت کردند. سال ۹۱ در دانشگاه علوم پزشکی تهران در رشته تخصص زنان شروع به تحصل کردند و سال ۹۵ از دانشگاه علوم پزشکی ایران فارغ تحصیل شدند. ایشان دوران فلوشیپ فوق تخصص لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی را در دانشگاه ایران گذرانده اند.

2 پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...