logo

کولپوسکوپی در زمان قاعدگی

کولپوسکوپی در زمان قاعدگی قابل انجام است؟ کولپوسکوپی یک روش معاینه‌ است که جهت بررسی سلول‌ های غیرطبیعی در دهانه‌ ی رحم انجام می‌شود. این آزمایش به صورت سرپایی و معمولاُ در مطب و یا یک کلینیک پزشکی صورت می‌گیرد. پیش از انجام کولپوسکوپی سوالاتی برای بیماران ایجاد می‌شود، یکی از این سوال‌ها این است که آیا کولپوسکوپی در زمان قاعدگی قابل انجام است؟ آیا قاعدگی تاثیری در نتایج معاینه و یا بیوپسی دارد؟ در ادامه‌ی این مقاله به این سوالات پاسخ می‌دهیم.

آیا کولپوسکوپی در زمان قاعدگی امکان پذیر است؟

توصیه می‌شود که زمان انجام کولپوسکوپی رحم را به گونه‌ ای برنامه ریزی کنید که با دوره‌ی قاعدگی شما تداخل نداشته باشد. در صورتی به صورت منظم پریود نمی‌شوید می‌توانید بعد از پایان دوره ی خونریزی با پزشک خود تماس بگیرید و زمان کولپوسکوپی را مشخص نمایید. اکثر خانم‌ ها و پزشکان ترجیح می‌دهند که کولپوسکوپی را در دوره‌ ای که خونریزی قاعدگی وجود ندارد انجام دهند اما حتی در زمان قاعدگی نیز می‌توانید کولپوسکوپی را انجام دهید و هیچ گونه منع پزشکی در این مورد وجود ندارد. با اینکه کولپوسکوپی در هر زمان از چرخه‌ی قاعدگی امکان پذیر است اما اگر خونریزی واژینال شدید دارید باید به پزشک خود اطلاع دهید، ممکن است پزشک توصیه کند تا زمان کولپوسکوپی را برای تاریخ دیگری تنظیم کنید.

کولپوسکوپی در زمان قاعدگی قابل انجام است؟

قاعدگی در زمان کولپوسکوپی چه مشکلاتی را ایجاد می‌نماید؟

خونریزی شدید در زمان قاعدگی می‌تواند مانع دیدن بافت‌ های غیرطبیعی شود، همچنین تهیه‌ ی نمونه از بافت‌ های غیرطبیعی دهانه رحم را سخت می‌کند. به همین دلیل پزشکان توصیه می‌نمایند زمان انجام کولپوسکوپی را به دوره‌ ی بعد از پایان خونریزی قاعدگی موکول نمایید. اگر همزمان با کولپوسکوپی باید تست پاپ اسمیر هم انجام دهید و نیاز به نمونه گیری از بافت رحم است توصیه می‌شود کولپوسکوپی را بعد از پایان دوره‌ ی قاعدگی انجام دهید زیرا خونریزی قاعدگی و تغییرات رحم در طی این دوره می‌تواند در نتایج پاپ اسمیر اختلال ایجاد نماید. 

نتایج کولپوسکوپی در روزهای مختلف چرخه‌ ی قاعدگی

نتایج تحقیقی که روی 1248 خانم بین سال های 2003 و 2007 انجام شده نشان می‌دهد که هیچ تفاوت معنی داری در نتایج کولپوسکوپی بین خانم‌ هایی که در هفته‌ ی دوم قاعدگی تحت بررسی قرار گرفتند و سایر خانم‌ ها وجود نداشت. با این وجود این مطالعه تفاوت‌ هایی در نتایج کولپوسکوپی بین افرادی که در هفته‌ی اول دوره‌ ی قاعدگی معاینه شدند و افرادی که از روز بیست و دوم قاعدگی به بعد تحت معاینه قرار گرفتند، نشان داد. به نظر می‌رسد انجام تحقیقات بیشتر برای اثبات اینکه آیا نتایج کولپوسکوپی در روزهای مختلف چرخه‌ ی قاعدگی ممکن است روی نتایج تاثیرگذار باشد، لازم است.

برنامه ریزی کولپوسکوپی برای زمان پریود

همانطور که بیان کردیم زمان کولپوسکوپی در رابطه با چرخه قاعدگی می‌تواند روی دید دهانه رحم و دقت معاینه تاثیر بگذارد. در طول مرحله قاعدگی، خون و باقی مانده ها ممکن است نمای کولپوسکوپی را پنهان کنند و شناسایی نواحی غیرطبیعی را به چالش بکشند. فاز فولیکولی، درست بعد از قاعدگی، به دلیل حداقل مخاط دهانه رحم و دید خوب، به طور کلی زمان مناسبی برای کولپوسکوپی در نظر گرفته می‌شود. هنگام برنامه ریزی کولپوسکوپی، مهم است که سیکل قاعدگی بیمار را در نظر بگیرید. در صورت امکان، این روش باید در مرحله فولیکولی، تقریباً 7-14 روز پس از شروع قاعدگی، برنامه ریزی شود. این زمان بندی دید بهینه را فراهم می‌کند و ناراحتی را برای بیمار به حداقل می‌رساند.

درباره کولپوسکوپی در زمان قاعدگی

بهترین زمان انجام کولپوسکوپی

شما می‌توانید در هر زمانی برای کولپوسکوپی اقدام نماید اما پزشک ممکن است روز خاصی را با در نظر داشتن چرخه‌ی قاعدگی شما پیشنهاد نماید. پیش از انجام کولپوسکوپی لازم است آمادگی‌ های خاصی را داشته باشید و از چند روز قبل دستورالعمل‌ هایی را که بهترین دکتر کولپوسکوپی در تهران به شما ارائه داده است به خوبی انجام دهید.

دکتر رویا شهریاری پور

دکتر رویا شهریاری پور در سال ۱۳۸۷ از دانشگاه علوم پزشکی تنکابن در رشته پزشکی عمومی فارغ‌التحصیل شدند. سپس طرح پزشک عمومی را به مدت ۳ سال در استان بوشهر خدمت کردند. سال ۹۱ در دانشگاه علوم پزشکی تهران در رشته تخصص زنان شروع به تحصل کردند و سال ۹۵ از دانشگاه علوم پزشکی ایران فارغ تحصیل شدند. ایشان دوران فلوشیپ فوق تخصص لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی را در دانشگاه ایران گذرانده اند.

2 Responses
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...