logo

کرایوتراپی زگیل تناسلی و آنچه که باید در مورد آن بدانید

کرایوتراپی زگیل تناسلی و آنچه که باید در مورد آن بدانید را اینجا به شما خواهیم گفت. شاید با شنیدن عبارت کرایوتراپی از خود بپرسید چه خدماتی است و توسط چه پزشکی ارائه می‌شود. در واقع کرایوتراپی یکی از روش های درمانی با استفاده از سرما و انجماد است که برای درمان مشکلات مختلف از جمله زگیل تناسلی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. کرایوتراپی زگیل تناسلی یکی از جدیدترین اقداماتی است که توسط بسیاری از پزشکان و برای درمان این بیماری استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی درباره کرایوتراپی زگیل تناسلی بیان کنیم، با ما همراه باشید.

کرایوتراپی زگیل تناسلی چیست؟

کرایوتراپی زگیل تناسلی یا Cryotherapy یک روش درمانی با استفاده از انجماد و سرما انجام می‎‌شود. از این روش درمانی برای درمان زگیل تناسلی در زنان و مردان، رحم، لاغری و موارد دیگر استفاده می‌شود. در کرایوتراپی گاز نیتروژن به صورت موضعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نیتروژن مایع در از بین بردن تومورها و سلول های سرطانی بسیار موثر است. از کرایوتراپی برای کل بدن و یا تنها قسمتی از بدن استفاده می‌شود. اگر پزشک از روش کل بدن برای درمان شما استفاده کند، می‌بایست برای 2 الی 5 دقیقه در یک اتاق سرد بنشینید. در دمای 100- درجه سانتی گراد بدن بیمار در معرض نیتروژن مایع قرار می‌گیرد. بیمار باید کمترین حجم لباس را برای استفاده از این روش بپوشد. همچنین در برخی موارد از دستگاهی به نام کرایو پروب استفاده می‌شود. از این روش به عنوان روش خارجی هم یاد می‌شود. برای کرایو خارجی، دستگاه تنها قسمت هایی که سلول های ناهنجار دارد را تحت شعاع قرار می‌دهد. به این نکته توجه داشته باشید که برای رسیدن به نتیجه ی موردنظر و پیشگیری از عوارض جبران ناپذیر حتما مراقبت بعد از کرایوتراپی را جدی بگیرید.

درباره کرایوتراپی زگیل تناسلی

کرایوتراپی زگیل تناسلی چگونه انجام می‌شود؟

قبل از انجام کرایوتراپی برای زگیل تناسلی، پزشک معاینه کامل از ناحیه آسیب دیده برای تعیین وسعت زگیل انجام می‌دهد و اطمینان حاصل می‌کند که کرایوتراپی یک گزینه درمانی مناسب است. همچنین ممکن است به بیماران توصیه شود که از مصرف برخی داروها یا موادی که می‌توانند بر لخته شدن خون تاثیر بگذارند، قبل از عمل خودداری کنند. در صورت نیاز ممکن است از بی حسی های موضعی استفاده شود اما به طور کلی کرایوتراپی روشی بدون درد و کم تهاجم می‌باشد که اکثر بیماران بدون استفاده از هیچ گونه بی حسی آن را به خوبی تحمل می‌نمایند. با توجه به اندازه ی زگیل مقداری نیتروژن مایع توسط سواپ پنبه ای یا اسپری نیترون روی محل زگیل و اطراف آن اعمال می‌شود تا آن را منجمد کند. دمای بسیار سرد باعث یخ زدن زگیل تناسلی می‌شود که منجر به آسیب سلولی و در نهایت تخریب بافت های غیر طبیعی می‌شود. در این مرحله احساس سوزش خفیفی را خواهید داشت. مدت زمان باقی ماندن نیتروژن مایع روی پوست شما حدود 10 ثانیه خواهد بود.

تعداد جلسات درمان زگیل تناسلی با کرایو

با توجه به آستانه تحمل بیمار ممکن است یک زگیل تا سه بار در یک جلسه تحت درمان قرار بگیرد. البته تکرار درمان در یک محل ممکن است طی یک جلسه دردناک باشد. بنابراین در برخی مواقع در هر جلسه فقط یک بار درمان انجام می‌شود. پس از بهبودی پوست که معمولا 7 تا 10 روز طول می‌کشد بیمار می‌تواند برای جلسه ی بعد مراجعه نماید. پیروی از برنامه درمانی توصیه شده برای بیماران و شرکت در تمام جلسات برنامه ریزی شده برای اطمینان از بهترین نتیجه ممکن برای بیماران مهم است. پرش یا به تاخیر انداختن جلسات می تواند روند درمان را طولانی کند و ممکن است اثربخشی درمان را کاهش دهد. با توجه به اندازه ی زگیل تناسلی ممکن است به چندین جلسه درمان نیاز داشته باشید. تعداد جلسات مورد نیاز پس از معاینه توسط بهترین متخصص زنان و نازایی در تهران به شما اعلام می‌شود.

مزایای درمان زگیل تناسلی با کرایوتراپی

در حالی که چندین گزینه درمانی برای زگیل تناسلی وجود دارد، کرایوتراپی چندین مزیت را ارائه می‌دهد که آن را به یک انتخاب محبوب هم برای بیماران و هم برای پزشکان تبدیل می‌کند. مزیت های درمان زگیل تناسلی با کرایوتراپی عبارت است از:

  • حفظ بافت های سالم و کاهش خطر عوارض جانبی
  • عدم نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان
  • روش درمانی موثر با کمترین علائم ثانویه
  • زمان درمان و نقاهت کوتاهتر
  • ریسک عفونت کمتر
  • عدم نیاز به برش، جراحی و بخیه
کرایوتراپی زگیل تناسلی چگونه انجام می‌شود؟

روش های کرایوتراپی

روش های متعددی از کرایوتراپی وجود دارد که برای هدف قرار دادن نواحی مختلف بدن و ارائه اثرات درمانی مختلف استفاده می‌شود. هر روش دارای مزایا و کاربردهای منحصر به فرد خود است و کرایوتراپی را به یک گزینه درمانی همه کاره و موثر برای شرایط مختلف تبدیل می‌کند. روش های کرایوتراپی شامل موارد زیر است:

 کرایوتراپی با نیتروژن مایع

روش کرایوتراپی با نیتروژن مایع به نام انجماد ذوب دوبل نیز شناخته می‌شود. این روش بیشتر برای درمان زگیل های تناسلی پرخطر و همین طور سرطان های پوست کاربرد دارد. این ماده می‌تواند دمای بافت را تا حدود -196 درجه سانتی گراد کاهش داده و به عمق ضایعات نفوذ کند. سرعت از بین رفتن زائده های پوستی در این روش در مقایسه با متدهای دیگر کرایوتراپی بسیار بیشتر است.

کرایوتراپی با کربن دی اکسید

با استفاده از کربن دی اکسید منجمد شده می‌توان دمای بافت را تا -78 درجه سانتی گراد کاهش داد. گاز کربن دی اکسید این قابلیت را دارد که به طور مستقیم روی ضایعات پوست قرار گرفته و تاثیر خود را بر جای بگذارد.

کرایوتراپی با دی متیل اتر پروپان

دی متیل اتر یک ماده مخصوص سرمادرمانی است که می‌تواند دمای بافت را تا -57 درجه سانتی گراد کاهش دهد. این ماده با توجه به نوع ضایعه، حدود 10 تا 40 ثانیه بر روی آن اعمال شده تا بتواند آن را از بین ببرد.

سوالات متداول

چرا پزشک از کرایوتراپی استفاده می کند؟

کرایو درمانی یک روش درمانی با درصد تهاجم کمتر است. از آنجایی که نیاز به بستری و بیهوشی ندارد، توسط بسیاری از پزشکان توصیه می شود.

کرایوتراپی برای زگیل تناسلی درمان موثری است؟

بله. این روش یکی از موثرترین روش های درمانی برای زگیل تناسلی است. با این حال ممکن است ویروس به صورت خفته زیر پوست باقی بماند و مجدداً عود کند. با تکرار درمان، می توان اثر ویروس را به طور کلی از بین برد.

هزینه کرایوتراپی چقدر است؟

بسته به نوع کرایو درمانی که انجام می دهید، هزینه متفاوت است. کریو درمانی های خارجی هزینه 200 الی 300 هزار تومان و کرایو درمانی که برای رحم انجام می شود، یک میلیون و پانصد الی دو میلیون و پانصد هزار تومان هزینه دارد.

افتادن زگیل بعد از سرما درمانی چقدر طول می کشد؟

چند روز بعد از کرایو زگیل می افتد؟ این سوالی است که اکثر افراد پس از گذراندن جلسه کرایو درمانی می پرسند. به طور معمول زگیل پس از 3 الی 4 روز، سیاه می شود و خود به خود می افتد. دستکاری آنها می تواند روند درمان را طولانی تر کند. بنابراین اجازه دهید به روال طبیعی خود به خود از روی پوست جدا شده و بیفتند.

تاول های بعد از کرایو درمانی طبیعی است؟

تاول بعد از کرایوتراپی کاملاً طبیعی است. پوست در معرض سرمای بسیار زیاد قرار می گیرد و می سوزد. پس کاملاً طبیعی است که تاول بزند. تاول ها پس از مدتی از بین می روند و پوست جدید و سالم رشد می کند.

کرایوتراپی درد دارد؟

کرایوتراپی درد ندارد. قرار گرفتن در معرض سرمای بسیار زیاد می تواند احساس عجیبی به شما بدهد. بیش از درد شما ممکن است واکنش های بدن خود را در برابر سرما که اولین بار است آن را تجربه می کنید، احساس کنید. متخصص از بی حسی برای این کار استفاده می کند، بنابراین نگران درد آن نباشید.

کلام پایانی

کرایوتراپی یا سرما درمانی یکی از روش های درمانی پیشرفته است که از آن برای درمان زگیل تناسلی و سلول های غیرطبیعی دهانه رحم استفاده می شود. اکثر افراد آن را با عنوان فریز کردن می شناسند. در فریز کردن از سرمای با دمای 100- الی 150- درجه سانتی گراد استفاده می شود تا درمان صورت گیرد. پس از کرایو درمانی تاول هایی به جا می مانند که با رعایت نکات و توصیه های پزشک از بین می روند.

دکتر رویا شهریاری پور

دکتر رویا شهریاری پور در سال ۱۳۸۷ از دانشگاه علوم پزشکی تنکابن در رشته پزشکی عمومی فارغ‌التحصیل شدند. سپس طرح پزشک عمومی را به مدت ۳ سال در استان بوشهر خدمت کردند. سال ۹۱ در دانشگاه علوم پزشکی تهران در رشته تخصص زنان شروع به تحصل کردند و سال ۹۵ از دانشگاه علوم پزشکی ایران فارغ تحصیل شدند. ایشان دوران فلوشیپ فوق تخصص لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی را در دانشگاه ایران گذرانده اند.

2 Responses
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...