logo

لاپاراسکوپی کیست تخمدان چگونه انجام می شود؟

لاپاراسکوپی کیست تخمدان چگونه انجام می شود؟ در جواب باید به شما بگوییم که این روش یکی از بهترین روش های درمانی برای برداشتن کیست های تخمدان است. زمانی پزشک این روش را به شما توصیه می کند که کیست بسیار رشد کرده اند و دیگر هیچ روش درمانی دیگری ممکن نیست. متخصص زنان ابتدا برش های بسیار کوچکی روی شکم ایجاد می کند. سپس برای برداشتن کیست های تخمدان از ابزاری به نام لاپاراسکوپ استفاده کند. در واقع پزشک متخصص زنان با تخصص و مهارتی که دارد باعث می شود شما تجربه خوبی از عمل داشته باشید. دکتر رویا شهریاری پور بهترین دکتر لاپاراسکوپی در سعادت آباد است که بسیاری از بیماران درگیر کیست تخمدان را جراحی کرده اند. در این مطلب می خواهیم به کمک تجربیات خانم دکتر شهریاری پور، شما را در این مورد راهنمایی کنیم.

لاپاراسکوپی کیست تخمدان

مراحل جراحی لاپاراسکوپی کیست تخمدان

چگونگی عمل لاپاراسکوپی کیست تخمدان به این صورت است که یک برش کوچک درست در زیر ناف ایجاد می شود. در مرحله بعد، یک لاپاراسکوپ وارد این منفذ می شود. لاپاراسکوپ این یک لوله نازک است که یک دوربین در انتهای آن نصب شده است. در این مرحله گاز دی اکسید کربن به داخل شکم پمپ می شود تا پزشک بتواند اندام را بهتر ببیند.

برای تعیین محل کیست از لاپاراسکوپ استفاده می شود. بعد از پیدا شدن کیست، یک یا دو برش دیگر ایجاد می شود و ابزار کوچکی برای برداشتن کیست، از طریق این برش ها وارد می شود. ممکن است بافت برای آزمایش برداشته شود. اگر سرطان تشخیص داده شود، ممکن است نیاز به برداشتن هر دو تخمدان باشد. در نهایت پزشک تمامی ابزارهای لاپاراسکوپی را از بدن بیمار خارج می کند و برش ها را بخیه میزند.

اگر برداشتن کیست تخمدان با استفاده از لاپاراسکوپی امکان پذیر نباشد، متخصص زنان برش بزرگتری ایجاد می کند و کیست ها را خارج می کند. در واقع ممکن است نیاز باشد جراحی باز انجام شود که به درمان بیمار کمک می کند.

بعد از جراحی به اتاق ریکاوری خواهید رفت. هنگامی که بیدار هستید، ممکن است به دلیل وجود دی اکسید کربن در حفره شکم کمی احساس ناراحتی کنید. تیم جراحی شما فشار خون، ضربان قلب و سایر علائم حیاتی شما را کنترل خواهد کرد. بعد از لاپاراسکوپی ممکن است بتوانید ظرف دو یا سه ساعت به خانه باز گردید.

علت اصلی کیست تخمدان چیست؟

شایع ترین علل بوجود آمدن کیست تخمدان عبارتند از:

 • اختلالات هورمونی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • استفاده از داروها برای تحریک تخمک گذاری
 • آندومتریوز
 • بیماری التهابی لگن
 • سرطان

نکات مهم لاپاراسکوپی کیست تخمدان

مراقبتهای بعد از عمل 

مراقبت های بعد از لاپاراسکوپی کیست تخمدان باید محل بخیه ها را تمیز و خشک نگه دارید. تا چند روز باید غذای سبک، آب و مایعات فراوان، ژله، میوه و سبزیجات مصرف کنید تا دچار یبوست نشوید. سایر مراقبت های بعد از عمل لاپاراسکوپی به شرح زیر هستند:

 • بهتر است یک نفر مراقبت از شما را در منزل تا چند روز بعد از جراحی به عهده بگیرد.
 • اگر بخیه ها جذبی نیستندف باید یک هفته پس از عمل برای کشیدن بخیه ها به پزشک مراجعه کنید.
 • تا زمان کشیدن بخیه و بهبود کامل زخم ها، نباید ورزش یا کارهای سنگین انجام دهید.
 • بهتر است رانندگی را برای مدتی کنار بگذارید. حداقل تا زمانی که پزشک تایید کند.
 • تا یک هفته بعد از جراحی حتما استراحت کافی داشته باشید.
 • آنتی بیوتیک ها و داروهای مسکن تجویز شده را به موقع مصرف کنید.
عمل لاپاراسکوپی کیست تخمدان

چنانچه دچار تنگی نفس، خونریزی، درد قفسه سینه، درد شدید، استفراغ، تهوع یا تب شدید، پزشک خود را فوراً در جریان بگذارید.

مدت زمان عمل

پیش از هر چیز مدت زمان عمل لاپاراسکوپی کیست تخمدان به شرایط بیمار و اندازه کیست های تخمدان بستگی دارد. در بهترین حالت جراحی پس از یک ساعت به پایان می رسد و در بدترین حالت ممکن است لاپاراسکوپی دو ساعت طول بکشد. کیست های تخمدان در انواع مختلف و بر اساس محل قرارگیری، دسته بند می شوند. متصل بودن آنها به رحم، لوله های فالوپ و یا هر ناحیه دیگر می تواند شرایط جراحی و مدت زمان آن را تغییر دهد.

عوارض بعد از لاپاراسکوپی

جراحی لاپاراسکوپی کیست تخمدان یک روش درمانی بی خطر است. با این وجو مانند اکثر جراحی ها، عوارض خاص خود را دارد. جراح در مورد خطرات احتمالی با شما صحبت خواهد کرد. برخی از عوارض احتمالی عبارتند از:

 • عفونت
 • التهاب در محل برش
 • آسیب به بافت های اطراف یا تخمدان یا لوله فالوپ
 • خونریزی بعد از لاپاراسکوپی کیست تخمدان
 • واکنش آلرژیک به بیهوشی
 • لخته شدن خون
 • بازگشت کیست بعد از جراحی
 • نیاز به برداشتن یک یا هر دو تخمدان

اگر قبلا لگن یا ناحیه شکم خود را جراحی کرده اید، ممکن است در معرض خطر بیشتری قرار بگیرید. عواملی مانند سیگار کشیدن، دیابت یا چاقی می توانند خطر بوجود آمدن عوارض را افزایش دهند. با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که خطری پس از جراحی برای شما وجود ندارد.

بارداری بعد از جراحی

انجام عمل لاپاراسکوپی کیست تخمدان بر شانس باردار شدن شما تأثیر نمی گذارد. با این حال اگر شرایط شما به گونه ای باشد که متخصص زنان چاره ای جز برداشتن تخمدان ها نداشته باشد، شانس باردار شدن شما کاهش پیدا می کند. با این حال برای بارداری بعد از لاپاراسکوپی کیست تخمدان بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و سپس با اطمینان بیشتر این عمل را انجام دهید.

بارداری بعد از لاپاراسکوپی کیست تخمدان

     شرایط عمل لاپاراسکوپی کیست تخمدان

 • شما می بایست از نیمه شب قبل از جراحی چیزی نخورید و ننوشید.
 • برای این عمل تحت بیهوشی خواهید بود، بنابراین باید کسی همراه شما باشد که پس از مرخص شدن، شما را همراهی کند.
 • حتماً دو ساعت قبل از زمان شروع جراحی در محل حاضر شوید.
 • بهتر است سوالات و ابهامات خود را پیش از عمل برطرف کنید. به ویژه دستورالعمل های مربوط به داروهایی که مصرف می کنید.

سوالات متداول در رابطه با لاپاراسکوپی کیست تخمدان

کلام پایانی لاپاراسکوپی کیست تخمدان

عمل لاپاراسکوپی یکی از بهترین و جدیnترین متدهای درمانی برای برداشتن کیست تخمدان است. کیست تخمدان در مراحل اولیه با دارو قابل کنترل است اما پس از اینکه ابعاد آن بزرگتر شد، تنها با روش جراحی قابل درمان است. اینکه کدام درمان می توان برای بیمار کاربردی باشد، توسط پزشک متخصص زنان قابل تشخیص است. این عمل با استفاده از ابزارهای لاپاراسکوپی و با درصد تهاجم کمتر انجام می شود. در نهایت می توان گفت جراحی لاپاراسکوپی کمترین عوارض را نسبت به سایر روش های جراحی دارد.

دکتر رویا شهریاری پور

دکتر رویا شهریاری پور در سال ۱۳۸۷ از دانشگاه علوم پزشکی تنکابن در رشته پزشکی عمومی فارغ‌التحصیل شدند. سپس طرح پزشک عمومی را به مدت ۳ سال در استان بوشهر خدمت کردند. سال ۹۱ در دانشگاه علوم پزشکی تهران در رشته تخصص زنان شروع به تحصل کردند و سال ۹۵ از دانشگاه علوم پزشکی ایران فارغ تحصیل شدند. دوران فلوشیپی فوق تخصص لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی از دانشگاه ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...