logo

لاپاراسکوپی رحم چگونه انجام می شود؟

لاپاراسکوپی رحم چگونه انجام می‌شود؟ عمل لاپاراسکوپی رحم یکی از روش های تشخیصی و درمانی است که برای بیماری های مربوط به رحم کاربرد دارد. طی این روش، بیماری های مختلف مربوط به ناحیه رحم، از نزدیک مورد بررسی قرار می‌گیرند. این عمل، یک جراحی کم خطر و کم تهاجم است که برای موارد مختلفی از جمله درمان فیبروم رحم کاربرد دارد. در این مطلب دکتر رویا شهریاری پور، اطلاعات مفیدی را در مورد نحوه انجام لاپاراسکوپی رحم به شما ارائه داده اند، با ما همراه باشید.

عمل لاپاراسکوپی رحم چگونه انجام می‌شود؟

در عمل لاپاراسکوپی رحم، ابتدا پزشک متخصص برش کوچکی بر روی شکم ایجاد می‌کند و با استفاده از دوربین های مخصوص (لاپاراسکوپ)، رحم، لوله های رحم و تخمدان های بیمار را ارزیابی می‌کند. به این صورت که ابتدا روی قسمتی از پوست شکم به اندازه چند شکاف کوچک، برش داده می‌شود. پس از ورود لاپاراسکوپ به بدن بیمار، در حفره شکمی فرد، گاز دی اکسید کربن یا اکسید نیتروژن آزاد می‌شود. این کار دستگاه های داخلی را از دیواره های شکمی جدا کرده و ارزیابی جهت جراحی را راحت تر می‌کند. پس از پایان عمل دستگاه ها از بدن خارج شده و گاز دی اکسید کربن از بدن تخلیه می‌شود، سپس جای برش بخیه زده می‌شود.

درباره لاپاراسکوپی رحم

در چه مواقعی باید لاپاراسکوپی رحم را انجام داد؟

جراحی لاپاراسکوپی رحم، یک روش جراحی کم تهاجمی است که شامل برداشتن رحم از طریق برش های کوچک در شکم است. این روش معمولا برای درمان بیماری های مختلف زنان از جمله فیبروم رحم، اندومتریوز، خونریزی غیرطبیعی رحم و انواع خاصی از سرطان انجام می‌‍شود. چندین موقعیت وجود دارد که در آنها ممکن است لاپاراسکوپی رحم توصیه شود و باید به بهترین دکتر لاپاراسکوپی در سعادت آباد مراجعه کنید. این موارد عبارتند از:

فیبروم های رحمی

فیبروم های رحمی توده های غیر سرطانی رحم هستند که می‌توانند علائمی مانند خونریزی شدید قاعدگی، درد لگن و فشار بر مثانه یا روده ایجاد کنند. در مواردی که فیبروم ها علائم قابل توجهی ایجاد می‌کنند و درمان های محافظه کارانه بی اثر بوده اند، لاپاراسکوپی ممکن است برای برداشتن رحم و کاهش علائم توصیه شود.

اندومتریوز

آندومتریوز وضعیتی است که در آن بافتی که به طور معمول داخل رحم را می‌پوشاند در خارج از رحم رشد می‌کند و منجر به درد لگن، پریودهای دردناک و ناباروری می‌شود. در مواردی که اندومتریوز به درمان دارویی پاسخ نداده و علائم شدید ایجاد می‌کند، لاپاراسکوپی ممکن است به عنوان یک گزینه درمانی در نظر گرفته شود.

خونریزی غیر طبیعی رحم

خونریزی غیرطبیعی رحم می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله عدم تعادل هورمونی، پولیپ رحم یا آدنومیوز باشد. اگر درمان های محافظه کارانه مانند دارو یا هیستروسکوپی در کنترل خونریزی موفقیت آمیز نبوده است، لاپاراسکوپی ممکن است برای رفع علت زمینه ای توصیه شود.

سرطان زنان

در موارد سرطان رحم، دهانه رحم یا تخمدان، لاپاراسکوپی ممکن است به عنوان بخشی از برنامه درمانی انجام شود. هدف از جراحی برداشتن بافت سرطانی و جلوگیری از گسترش بیماری به سایر قسمت های بدن است.

درد مزمن لگن

درد مزمن لگنی که به درمان های دیگر پاسخ نمی‌دهد نیز ممکن است نشانه ای برای لاپاراسکوپی باشد. این می‌تواند به دلیل شرایطی مانند آدنومیوز یا بیماری التهابی مزمن لگن باشد.

چه کسانی نمی‌توانند لاپاراسکوپی رحم و تخمدان انجام دهند؟

تنها افرادی که شرایط زیر را داشته باشند، نمی‌توانند لاپاراسکوپی انجام دهند:

 • بانوان یائسه
 • افرادی که اضافه ‌وزن شدید دارند.
 • مبتلایان به بیماری‌های قلبی و ریوی
 • زنانی سابقه عمل جراحی در ناحیه شکم دارند.

آمادگی قبل از لاپاراسکوپی رحم

قبل از انجام این روش، مهم است که بیماران از نظر جسمی و روحی به خوبی آماده باشند. آماده‌سازی مناسب می‌تواند به اطمینان از نتیجه موفقیت‌آمیز و روند بهبودی روان کمک کند. در ادامه مواردی را که برای آماده سازی برای لاپاراسکوپی رحم، باید انجام دهید را بیان می‌کنیم که عبارتند از:

 • آزمایشات و عکس برداری های کامل قبل از عمل انجام شود.
 • بیمار باید به مدت حدود 12 ساعت قبل از انجام عمل لاپاراسکوپی چیزی نخورده و یا نیاشامیده باشد.
 • قبل ازعمل اگر فرد داروی خاصی مصرف کرده است به متخصص اطلاع بدهد.
 • اگر فردی مواد مخدر مصرف می‌کند باید پزشک متخصص را در جریان بگذارد.
 • عدم همراه داشتن جواهرات و زیورآلات در روز عمل.
 • عمل لاپاراسکوپی باید بعد از اتمام دوره قاعدگی انجام بگیرد. 

مدت زمان عمل لاپاراسکوپی رحم

حداقل زمان جراحی لاپارسکوپی رحم حدود 30 تا 90 دقیقه و در صورت درمان عارضه ‌هایی مانند آندومتریوز بیش از این است. در نهایت با انتقال بیمار به بخش ریکاوری، بسته به نوع بیهوشی و واکنش بدن فرد به جراحی می‌توان پس ازگذراندن 2 تا 4 ساعت بیمارستان را ترک کرد. در واقع، لاپاراسکوپی یک جراحی روزانه است که فرد در همان روز عمل می‌تواند مرخص ‌شود.

لاپاراسکوپی رحم چگونه انجام می‌‌شود؟

جراحی لاپاراسکوپی رحم چه تفاوتی با جراحی باز دارد؟

یکی از تفاوت های اصلی بین لاپاراسکوپی و جراحی باز، اندازه برش است. در جراحی لاپاراسکوپی، برش ها معمولاً کمتر از یک اینچ طول دارند، در حالی که جراحی باز نیاز به برش بزرگتر، اغلب چندین اینچ دارد. این تفاوت در اندازه برش می‌تواند مزایای مختلفی را برای بیماران تحت لاپاراسکوپی به همراه داشته باشد. علاوه بر این، استفاده از لاپاراسکوپ در جراحی کم تهاجمی، دید بزرگ‌نمایی شده‌ای از محل جراحی را در اختیار جراح قرار می‌دهد که امکان دقت و دقت بیشتر در طول عمل را فراهم می‌کند. این می‌تواند به ویژه هنگام انجام مانورهای ظریف مانند برداشتن رحم و بافت های اطراف مفید باشد. در جراحی باز، دید جراح ممکن است محدودتر باشد، که منجر به چالش‌های بالقوه در تجسم و دستکاری بافت‌ها می‌شود. تفاوت مهم دیگر بین لاپاراسکوپی و هیسترکتومی باز، طول مدت بستری در بیمارستان و زمان نقاهت است.

مراقبت های بعد از لاپاراسکوپی رحم

۲۴ ساعت اول پس از انجام جراحی بسیار مهم است، پس توصیه می‏‌کنیم در این بازه زمانی حتما دربیمارستان بمانید. پس از انجام عمل لاپارسکوپی، در دوره نقاهت باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • تا ۲۴ ساعت تاثیرات بی‌هوشی در بیمار وجود دارد.
 • پس از آنکه اثر بی‌هوشی در بیمار از بین رفت ممکن است درمحل بخیه‌ ها احساس درد بعد از لاپاراسکوپی و سوزش داشته باشد که امری طبیعی است و پزشک می‌تواند برای شما مسکن و دارو تجویز کند.
 • افرادی که تنها برای تشخیص بیماری این عمل را انجام می‌دهند پس از چند ساعت از بیمارستان مرخص می‌شوند و پس از یک هفته می‌توانند به کارهای روزانه خود برسند.
 • در صورتی که جراح از بخیه‌های غیر قابل جذب استفاده کرده است، بیمار باید پس از یک هفته برای کشیدن بخیه‌های خود اقدام کند.
 • سعی کنید مسکن‌ها و داروهایی که پزشک پزشک تجویز کرده است را به موقع مصرف کنید تا زخم‌ها عفونت نکنند و مشکل‌ساز نشوند.
 • به طور معمول فرد می‌تواند پس از یک هفته تا روز ۱۰ رابطه جنسی داشته باشد.

از آنجایی که بیماری های مربوط به ناباروری زنان با کمک لاپاراسکوپی تشخیص داده می‌شود، اگر بیماری هایی مانند آندومتریوز با این روش درمان شود بعد از لاپاراسکوپی احتمال بارداری بالا می‌رود.

تغذیه بعد از عمل لاپاراسکوپی رحم

پس از انجام عمل لاپاراسکوپی رحم، تا 2 هفته باید مایعات زیادی بنوشید. به تدریج می توانید رژیم معمولی خود را از سر بگیرید. در خصوص مصرف مایعات باید بدانید که در ابتدا باید مایعات رقیق و بعد به مرور، مایعات غلیظ مصرف کنید. بدیهی است که باید درباره مصرف مواد غذایی مختلف پس از لاپاراسکوپی، با پزشک خود مشورت کنید.

هزینه عمل لاپاراسکوپی رحم

لاپاراسکوپی رحم و تخمدان یکی از روش‌های درمانی بسیارموثر است که به منظور تشخیص و درمان بیماری‌های رحم و تخمدان مورد استفاده قرار می‌گیرد. هزینه لاپاراسکوپی تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله هزینه بیمارستان یا مرکز جراحی، دستمزد جراح، بیهوشی، آزمایش قبل از عمل، مراقبت های بعد از عمل، عوارض و پوشش بیمه است. بیمارانی که این روش را در نظر می گیرند باید این عوامل را به دقت ارزیابی کنند و در مورد ملاحظات مالی با پزشک خود صحبت کنند تا تصمیمات آگاهانه ای در مورد گزینه های درمانی خود بگیرند.

دکتر رویا شهریاری پور

دکتر رویا شهریاری پور در سال ۱۳۸۷ از دانشگاه علوم پزشکی تنکابن در رشته پزشکی عمومی فارغ‌التحصیل شدند. سپس طرح پزشک عمومی را به مدت ۳ سال در استان بوشهر خدمت کردند. سال ۹۱ در دانشگاه علوم پزشکی تهران در رشته تخصص زنان شروع به تحصل کردند و سال ۹۵ از دانشگاه علوم پزشکی ایران فارغ تحصیل شدند. ایشان دوران فلوشیپ فوق تخصص لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی را در دانشگاه ایران گذرانده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...