logo

بارداری بعد از لاپاراسکوپی رحم

لاپاراسکوپی نوعی جراحی تشخیصی/درمانی است که برای بسیاری از بیماری های بانوان کاربرد دارد و از طریق این روش می توان انواع مختلفی از بیماری ها را درمان کرد. برای بسیاری از افراد سوال است که رابطه لاپاراسکوپی و بارداری چیست و چگونه این جراحی می تواند شانس بارداری شما را افزایش دهد. در واقع، انجام عمل جراحی لاپاراسکوپی به هیچ وجه بر باروری زنان تأثیر نمی گذارد. با این حال، می تواند شانس لقاح را افزایش دهد و با درمان بیماری هایی که مانع باروری هستند، احتمال آن را بالا ببرد.

لاپاراسکوپی و بارداری

جراحی لاپاراسکوپی چیست؟

جراحی لاپاراسکوپی یک جراحی سرپایی و ایمن است که با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می شود و در اکثر موارد بیمار می تواند در همان روز به خانه بازگردد. در طول جراحی، جراح یک برش کوچک در شکم ایجاد می کند. لاپاراسکوپ که یک لوله فیبر نوری نازک و روشن به همراه یک دوربین است، از طریق این شکاف وارد حفره شکم می شود. در این مرحله درون حفره شکم، گاز کربن دی اکسید تزریق می شود تا جراح بتواند اندام داخلی را به خوبی مورد بررسی قرار دهد. با یک دید واضح، تشخیص مشکل و اصلاح آن با جراحی آسان تر می شود.

کاربرد لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی بری طیف گسترده ای از بیماری های بانوان کاربرد دارد. این روش در درجه اول یک روش تشخیصی است که پزشک از طریق این روش می تواند داخل رحم و سایر اندام را مورد بررسی قرار داده و عارضه های مختلف را تشخیص دهد. در صورت وجود عارضه و نیاز به درمان، لاپاراسکوپی درمانی نیز اجرا می شود که طی آن بیماری های مختلفی از جمله موارد زیر درمان می شود:

لاپاراسکوپی رحم

لاپاراسکوپی و بارداری

بسیاری از بانوان به دلیل وجود مشکلات فیزیکی در لگن و دستگاه تناسلی، که روی باروری تاثیر منفی دارند، قادر به باردار شدن نیستند. مسائل مختلفی می تواند منجر به ناباروری شود که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود:

  • بافت اسکار ناشی از عفونت
  • وجود برخی جراحات ناشی از جراحی ها
  • کیست اندومتریوز
  • کیست های تخمدان
  • پولیپ یا فیبروم در رحم

لاپاراسکوپی یک روش مفید است، زیرا می تواند به راحتی مشکلی را که با سونوگرافی قابل مشاهده نیست را تشخیص دهد. پزشک می تواند در حین انجام این عمل مشکل را ترمیم یا درمان کند.

لاپاراسکوپی رحم و بارداری

آیا انجام عمل لاپاراسکوپی بر شانس باردار شدن تأثیر دارد؟

بانوانی که طی لاپاراسکوپی، تحت عمل برداشتن ضایعات آندومتر، فیبروم و پولیپ، رفع انسداد لوله فالوپ و رفع بیماری ها و مشکلاتی قرار می گیرند که مانع باروری آنها بوده، شانس بارداری آنها به تا حد زیادی افزایش می یابد.

اگر می خواهید به طور طبیعی باردار شوید، انجام عمل جراحی می تواند بر زمان بارداری تأثیر بگذارد. پس از جراحی باید چند هفته استراحت کنید. مهم است که به بدن خود زمان بدهید تا ریکاوری کند. به طور کلی، باید منتظر بمانید تا زخم و جای برش به درستی بهبود یابد که ممکن است حدود 3 تا 5 روز طول بکشد. مراجعه به بهترین جراح لاپاراسکوپی می تواند شانس شما را در باروری افزایش دهد.

بارداری بعد از لاپاراسکوپی

همانطور که گفته شده، برای بارداری بعد از لاپاراسکوپی، لازم است مدتی صبر کنید تا کاملا از جراحی بهبود یابید. انجام جراحی لاپاراسکوپی می تواند زمان باردار شدن شما را 3 الی 4 هفته به تاخیر بیاندازد. اگر ترجیح می دهید این زمان کمتر باشد، اقدامات زیر ممکن است به شما کمک کند:

  • زمان بهبودی: اولین کاری که باید بعد از جراحی انجام دهید این است که زمان کافی برای بهبودی به بدن خود بدهید. بهبودی پس از جراحی ممکن است دو هفته یا بیشتر طول بکشد. پس عجله نکنید؛ در غیر این صورت، ممکن است زمان بیشتری برای بهبودی از عوارضی که ممکن است ایجاد کنید، طول بکشد.
  • داشتن رژیم غذایی ملایم: پس از انجام جراحی لاپاراسکوپی، حداقل در هفته اول باید یک رژیم غذایی نرم داشته باشید. رژیم غذایی ملایم حاوی مواد غذایی مانند نان تست، آب میوه، ژله و مایعات شفاف مانند سوپ بروکلی است. زمانی که احساس معده شما آمادگی دارد، می توانید رژیم غذایی عادی اما سالم خود را از سر بگیرید.
  • حداقل سه روز از رابطه جنسی خودداری کنید: بهتر است چند روز بعد از عمل از رابطه جنسی خودداری کنید. علاوه بر این، اگر ترشحات واژن، خونریزی یا درد را تجربه کردید، فوراً آن را با پزشک خود در میان بگذارید.
  • چرخه قاعدگی خود را پیگیری کنید: پس از انجام جراحی لاپاراسکوپی، چرخه قاعدگی خود را پیگیری کنید. این ردیابی به شما کمک می کند زمان مناسب برای باردار شدن را بدانید. همچنین می تواند شما را از چند تلاش ناموفق نجات دهد.
  • مقاربت در زمان تخمک گذاری: هنگامی که وارد چرخه تخمک گذاری خود می شوید، باید اقدام به بارداری کنید. تخمک گذاری زمانی است که شما بیشترین باروری را دارید اما تا زمانی که بدنتان بهبود نیافته اقدام به بارداری نکنید.

کلام آخر

لاپاراسکوپی بر باروری زنان تاثیر مستقیم نمی گذارد، اما می تواند با از بین بردن عارضه ها و بیماری هایی که مانع باروری می شوند، شانس بارداری در بانوان را افزایش دهد. در صورت نیاز به مشاوره می توانید با مطب دکتر رویا شهریاری پور تماس حاصل فرمایید.

دکتر رویا شهریاری پور

دکتر رویا شهریاری پور در سال ۱۳۸۷ از دانشگاه علوم پزشکی تنکابن در رشته پزشکی عمومی فارغ‌التحصیل شدند. سپس طرح پزشک عمومی را به مدت ۳ سال در استان بوشهر خدمت کردند. سال ۹۱ در دانشگاه علوم پزشکی تهران در رشته تخصص زنان شروع به تحصل کردند و سال ۹۵ از دانشگاه علوم پزشکی ایران فارغ تحصیل شدند. دوران فلوشیپی فوق تخصص لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی از دانشگاه ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...